Victory Cross Roads - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Victory Cross Roads is a cruiser-touring motorcycle designed for riders seeking comfortable, long-distance travel. Powered by a 1737cc air-cooled V-twin engine with electronic fuel injection, it delivers reliable performance and distinctive American character. Best known for its spacious ergonomics and classic styling, the Cross Roads excels as an accessible entry point to long-distance riding.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2010 |
| Model | Victory Cross Roads |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/60-R16 |
| Front tyre dimensions | 130/70-R18 |
| Rear suspension | Single, mono-tube gas, cast aluminum with constant rate linkage, 4.7 in/120 mm travel, air adjustable spring |
| Front suspension | Inverted cartridge telescopic fork, 43 mm diameter, 5.1 in 130 mm travel |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 5.00 litres (0.33 quarts) |
| Fuel capacity | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Wheelbase | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Ground clearance | 147 mm (5.8 inches) |
| Overall length | 2,652 mm (104.4 inches) |
| Seat height | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 337.9 kg (745.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Solid Black, Solid Midnight Cherry |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.