Victory Vegas 8-Ball - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Victory Vegas 8-Ball is a cruiser designed for riders seeking aggressive styling with reliable performance. Its 1507cc V-twin engine delivers strong torque for comfortable highway cruising while the blacked-out aesthetic and low-slung profile define its dark custom character. Best known for combining American muscle cruiser attitude with Victory's solid engineering and dependability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2005 |
| Model | Victory Vegas 8-Ball |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet/multi-plate |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Starter | Electric |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection/44mm throttle bodies |
| Bore x stroke | 97.0 x 102.0 mm (3.8 x 4.0 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1507.70 ccm (92.00 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Ground clearance | 147 mm (5.8 inches) |
| Overall length | 2,446 mm (96.3 inches) |
| Overall height | 673 mm (26.5 inches) |
| Dry weight | 281.0 kg (619.5 pounds) |
| | |
Victory Vegas 8-Ball dimensions and frame | |
| Exhaust system | Staggered slash-cut dual exhaust with common volume |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear tyre dimensions | 180/55-B18 |
| Front tyre dimensions | 80/90-21 |
| Rear suspension travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Rear suspension | Single, mono-tube gas/forged and cast aluminum w/ rising-rate linkage adjustable spring |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Conventional telescopic fork/43mm diameter |
| Rake (fork angle) | 33.1° |
Speed and acceleration | |
| Color options | Black |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.