Viper Black Diamond - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Viper Black Diamond is a custom cruiser designed for riders seeking distinctive styling and mechanical sophistication. Its 2491cc V-twin engine delivers classic cruiser character with modern engineering including a six-speed overdrive transmission and premium Marzocchi suspension. Best known for its bold aesthetic and proprietary Viper rigid belt drive system, it appeals to discerning enthusiasts who value craftsmanship and attention to detail.
2013
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Viper Black Diamond |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Tuned 2 into 1 |
| Driveline | Rivera Pro 6-Speed with Over-Drive. Primary drive: Hydraulic Chain. Final drive: Patented Viper Rigid Belt Drive. |
| Clutch | Rivera |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Lubrication system | Dry sump with oil in the frame |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni HSR 45 Flat Slide |
| Engine details | 45 Degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 5-spoke chrome. Metzeler tyres. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc. 4-piston, chromed |
| Rear tyre dimensions | 260/40-18 |
| Front tyre dimensions | 120/70-21 |
| Rear suspension | Viper Chrome Billet Aluminum Swing Arm with Viper Oil Dampened Adjustable Air-Ride |
| Front suspension | Marzocchi Inverted Adjustable Forks |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.20 litres (0.28 quarts) |
| Wheelbase | 1,803 mm (71.0 inches) |
| Seat height | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 299.4 kg (660.0 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 1 year / 5000 miles limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Fuel capacity | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Overall width | 1,089 mm (42.9 inches) |
| Overall length | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Overall height | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1143 HP/kg |
| Seat | 2-person seat |
| Rear brakes diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear Suspension | Mono shock |
| Front Suspension | Independent A-arm |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Power | 24.07 Horsepower">HP (17.6 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 392.00 ccm (23.92 cubic inches) |
| Comments | Made in the US. Limited edition of 25 bikes. Optional accessories package. |
| Color options | Black/yellow. |
| Electrical | Viper Wiring Harness with 40amp. 3 Phase Charging System |
| Instruments | Multi-Functional Digital Gauges |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.