Vuka RM 200 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Vuka RM 200 is a lightweight sport bike designed for entry-level riders and commuters seeking affordable performance. Powered by a modest 198cc single-cylinder four-stroke engine producing 14.48 horsepower, it delivers nimble handling and fuel efficiency. Best suited for urban riding and learner riders, this bike emphasizes reliability and ease of maintenance with its straightforward carburetor and air-cooled design.
2010
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2010 |
| Model | Vuka RM 200 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Euro II |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 69.0 x 53.0 mm (2.7 x 2.1 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 13.00 Nm (1.3 kgf-m or 9.6 ft.lbs) |
| Power | 14.48 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 198.00 ccm (12.08 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/80-17 |
| Front tyre dimensions | 2.75-17 |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.00 litres (0.07 quarts) |
| Wheelbase | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,095 mm (82.5 inches) |
| Overall height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1259 HP/kg |
| Dry weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Color options | Silver |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.