Vulcan 900 Classic - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic is a mid-sized cruiser designed for riders seeking accessible, comfortable highway and leisure riding. Its 903cc V-twin engine delivers smooth, manageable power with strong low-end torque, making it ideal for cruiser enthusiasts and those transitioning to larger bikes. Known for its classic styling, reliability, and affordable entry point into the cruiser market.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Carbon Gray/ Phantom Blue |
| Price | US$ 9399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Kawasaki Vulcan 900 Classic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with Electronic Advance |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. DFI 34mm Throttle Bodies (2), with sub-throttle valves |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 78.9 Nm (8.0 kgf-m or 58.2 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Engine Details | 55° V-twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 903.0 ccm (55.10 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1646 mm (64.8 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 1006 mm (39.6 inches) |
| Overall Length | 2465 mm (97.0 inches) |
| Overall Height | 1064 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 281.1 kg (619.6 pounds) |
| | |
Vulcan 900 Classic dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/70-15 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 103 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 41mm Showa telescopic fork |
| Trail | 160 mm (6.3 inches) |
| Frame | Semi-double cradle, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Vulcan 900 Classic discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
| Driveline | Kevlar-reinforced belt |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Output | 48.0 HP (35.0 kW)) @ 5700 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.