Vyrus 985 C3 V4 - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Vyrus 985 C3 V4 is a distinctive Italian naked bike featuring a unique 999cc V2 engine producing 150 horsepower. Built for experienced riders seeking unconventional engineering and performance, it's renowned for its innovative desmodromic valve control system and advanced electronic fuel injection. Its lightweight construction and agile handling make it ideal for spirited road riding and technical cornering.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2006 |
| Model | Vyrus 985 C3 V4 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiple disk |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced by pump at gear |
| Starter | Electric |
| Ignition | Fully programable |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Injection. Electronic EFI euro 1 |
| Bore x stroke | 104.0 x 58.8 mm (4.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.9:1 |
| Max RPM | 12000 |
| Power | 150.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Dry weight | 157.0 kg (346.1 pounds) |
| | |
Vyrus 985 C3 V4 dimensions and frame | |
| Exhaust system | Underseat double stainless |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Double disc. 2 piston |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. 4 piston caliper |
| Rear tyre dimensions | 190/50-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Direct Double system fully adjustable. |
| Front suspension | Progressive link. Double system fully adjustable. |
| Frame type | Double omega design |
| | |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.9554 HP/kg |
| Top speed | 281.6 km/h (175.0 mph) |
Other specs | |
| Color options | Any colour you choose. Built to order. |
| Fuel capacity | 14.50 litres (3.83 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.