Vyrus 985 C3 4V - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Vyrus 985 C3 4V is an exotic naked bike built around a potent Ducati L-Twin engine, delivering 155 horsepower and extreme performance capabilities. Best suited for experienced riders seeking unconventional engineering and raw thrills, it's renowned for its innovative chassis design and stunning acceleration to a 292 km/h top speed.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2011 |
| Model | Vyrus 985 C3 4V |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Underseat double stainless |
| Clutch | Dry multiple disc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced by pump at gear |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. EFI E4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 104.0 x 58.8 mm (4.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.9:1 |
| Top speed | 292.0 km/h (181.4 mph) |
| Power | 155.00 |
| Engine details | 90 degree L-Twin Ducati engine, 4 valve Desmo system. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Magnesium or carbon fibre |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/75-ZR17 |
| Rear suspension | Direct Double FG Suspension fully adjustable. |
| Front suspension | Progressive link FG Suspension fully adjustable. |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.50 litres (0.23 quarts) |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.9873 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Dry weight | 157.0 kg (346.1 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 1 year/5000 miles limited warranty. |
| Overall width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall length | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Overall height | 1,089 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Driveline | With reverse |
| Bore x Stroke | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Color options | Custom colors. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.