Vyrus 986 M2 - 2016 Specifications and Reviews
The Vyrus 986 M2 is an Italian custom sportbike designed for experienced riders seeking extreme performance and personalization. Known for its innovative modular design with adjustable rake and trail geometry, it delivers aggressive handling and striking aesthetics. The lightweight frame combined with potent engine output appeals to purists who value customization and radical engineering.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2016 |
| Model | Vyrus 986 M2 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Vyrus Moto2 exhaust |
| Clutch | Clutch wet multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Lubrication high pressure oil pump |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Injection. Honda injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Power | 125.00 Horsepower">HP (91.2 Kilowatt">kW)) @ 13000 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10 spoke forged aluminum |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Radial calipers |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Double rockers with push rods |
| Front Suspension | Double rockers Vyrus push rods |
| Trail | 88 mm (3.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 21.0° |
| Frame type | Double inverted omega design |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Wheelbase | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.8621 HP/kg |
| Dry weight | 145.0 kg (319.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian custom brand. Rake and trail can be modified. Various options. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Custom colors. |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.