W230 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki W230 is a lightweight classic motorcycle designed for beginner and novice riders seeking an affordable, manageable entry point into motorcycling. Powered by a modest 233cc single-cylinder four-stroke engine producing 17.3 horsepower, it prioritizes simplicity, ease of handling, and low maintenance. The W230 is best known for combining retro styling with modern fuel injection reliability, making it an ideal starter bike for those new to riding.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Ocean Blue/Ebony |
| Category | Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 58.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.50 litres/100 km (40.0 km/l or 94.09 mpg) |
| Clutch | Wet, multi disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. 32 mm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.0 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 18.6 Nm (1.9 kgf-m or 13.7 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Max Power | 17.3 HP (12.6 kW)) @ 7000 RPM |
| Capacity | 233.0 ccm (14.22 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.7 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2125 mm (83.7 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 143.0 kg (315.3 pounds) |
W230 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Dual piston |
| Rear Tyre | 110/90-M17 |
| Front Tyre | 90/90-M18 |
| Rear Suspension | Twin shocks with spring preload adjustability |
| Front Suspension | Telescopic fork, 37 mm |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Frame | Tubular, semi-double cradle |
Other specs | |
| (59.0 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki W230 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki W230 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.