WT Motors Bomber 151 - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 WT Motors Bomber 151 is a lightweight Italian cruiser designed for novice and casual riders seeking an accessible, manageable platform. Its compact dimensions and 150kg dry weight make it ideal for urban commuting and weekend cruising, while the retro styling delivers classic character in an affordable, easy-to-handle package.
2020
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2020 |
| Model | WT Motors Bomber 151 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel system | Carburettor. PO24J |
| Bore x Stroke | 57.8 x 58.4 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 10.0 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 10.5 Horsepower">HP (7.6 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 151.0 ccm (9.21 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 110/80-16 |
| Front tire | 100/80-16 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.00 litres (1.06 US quarts) |
| Fuel capacity | 9.80 litres (2.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Overall width | 600 mm (23.6 inches) |
| Overall length | 1980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 800 mm (31.5 inches) |
| Seat height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0697 HP/kg |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.