WT Motors Atene 152 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 WT Motors Atene 152 is a lightweight commuter scooter designed for urban riders seeking fuel efficiency and ease of use. Powered by a 152cc four-stroke engine delivering 12 horsepower, it features automatic transmission and liquid cooling for reliable daily operation. Best suited for beginners and city commuters, the Atene 152 prioritizes practicality and affordability over performance.
2010
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | WT Motors Atene 152 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Carburettor. PO24J |
| Bore x stroke | 59.0 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 10.90 Nm (1.1 kgf-m or 8.0 ft.lbs) |
| Power | 12.07 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 152.70 ccm (9.32 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/80-16 |
| Front tyre dimensions | 100/80-16 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.00 litres (0.07 quarts) |
| Fuel capacity | 7.80 litres (2.06 gallons) |
| Wheelbase | 1,385 mm (54.5 inches) |
| Overall length | 2,075 mm (81.7 inches) |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0928 HP/kg |
| Dry weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Black |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.