XB Guide - 2026 Specifications and Reviews
I don't have reliable information about a 2026 Zero XB Guide motorcycle in my training data. Zero Motorcycles does make electric bikes, but I cannot confirm the specifications or characteristics of a 2026 model without risking inaccuracy. I'd recommend checking Zero Motorcycles' official website or current dealer listings for accurate, up-to-date information about this model.
2026
General information | |
| Color Options | Silver/red |
| Price | US$ 4195. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Trial |
| Model | Zero XB |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 42.0 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Permanent magnet synchronous motor |
Physical measures and capacities | |
| Seat Height | 832 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 63.0 kg (138.9 pounds) |
XB Guide dimensions and frame | |
| Wheels | Knobby CST tires |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 203 mm (8.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Tyre | 120/80-19 |
| Front Tyre | 90/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 176 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock, adjustable |
| Front Wheel Travel | 195 mm (7.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, adjustable |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 75.6 km/h (47.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zero XB discussion group or the general Zero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range 40 miles. 74V 32Ah 2.4kWh lithium-ion battery. Charging 3 hours. Ride modes. Traction control. Cruise control. Reverse |
| Warranty | 6 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 2.4" TFT dash |
| Rake (fork angle) | 25.4deg |
| Driveline | 90T / 18T, Poly Chain® HTD® Carbon(TM) belt |
| Power | 10.0 HP (7.3 kW)) |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.