XL750 Transalp - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Honda XL750 Transalp is a middleweight adventure bike designed for riders seeking versatile on-and-off-road capability with refined road manners. Powered by a 755cc parallel-twin engine delivering accessible power and torque, it combines comfortable ergonomics with capable suspension travel suitable for mixed terrain exploration. Known for its approachable performance and balanced handling, it appeals to adventure enthusiasts and commuters alike.
2026
General information | |
| Color Options | White; Deep Pearl Gray |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Capacity | 755 cc |
| Final Drive | 16T/45T; chain |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | Manual 6-speed |
| Starting | Electric |
| Ignition | Full transistorized |
| Induction | PGM-FI; 46mm throttle bodies |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Bore x Stroke | 87.0mm x 63.5mm |
| Valves Per Cylinder | OHC Unicam; 4 valves per cylinder; 35.5mm inlet valves, 29mm exhaust valves |
| Engine Type | 755cc liquid-cooled 30º inline-two-cylinder four-stroke w/ 270º crank |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 463 lbs. |
| Fuel Capacity | 4.4 gal. (0.9 gal. reserve) |
| Wheelbase | 61.5 in. |
| Ground Clearance | 8.3 in. |
| Seat Height | 33.7 in. |
| Overall Height | 57.2 in. |
| Overall Width | 33 in. |
| Overall Length | 91.5 in. |
| | |
XL750 Transalp dimensions and frame | |
| Trail | 4.4 in. (111mm) |
| Rake | 27º |
| Rear Tyre | 150/70R-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Brakes | Single hydraulic caliper w/ 256mm "wave" disc; ABS |
| Front Brakes | Dual hydraulic calipers w/ 310mm "wave" discs; ABS |
| Rear Suspension | Pro-Link® system w/ single Showa remote-reservoir shock; 7.5 in. travel |
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-CATM telescopic inverted fork w/ spring-preload adjustment; 7.9 in. travel |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.