Xpulse 210 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Hero Xpulse 210 is an accessible adventure touring motorcycle designed for riders seeking off-road capability without premium pricing. Known for its upright ergonomics, genuine ground clearance of 220mm, and wire-spoked wheels, it balances on-road comfort with light trail riding. The adjustable mono-shock suspension and nimble 168kg weight make it ideal for exploring diverse terrains and long-distance touring on varied roads.
2025
General information | |
| Color Options | Blue/white/red, silver/red |
| Category | Sport |
| Model | Hero XPulse 210 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet type-Assist and Slip |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital DC CDI Ignition System |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 50.0 mm (2.9 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 20.7 Nm (2.1 kgf-m or 15.3 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Max Power | 24.6 HP (18.0 kW)) @ 9250 RPM |
| Capacity | 210.0 ccm (12.81 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1446 mm (56.9 inches) |
| Ground Clearance | 220 mm (8.7 inches) |
| Overall Width | 872 mm (34.3 inches) |
| Overall Length | 2254 mm (88.7 inches) |
| Overall Height | 1230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| | |
Xpulse 210 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 120/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 205 mm (8.1 inches) |
| Rear Suspension | Rectangular swingarm with 10 steps adjustable gas charged mono-shock |
| Front Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic Front Forks Dia 41mm with anti friction bush |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Semi Double Cradle of High Tensile Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hero XPulse 210 discussion group or the general Hero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in India. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD instruments |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.