XR150L - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda XR150L is a lightweight enduro bike designed for beginner and intermediate riders seeking affordable off-road adventure. Known for its reliable single-cylinder engine, simple air-cooled design, and practical 5-speed transmission, it excels in trails and dual-sport riding without demanding mechanical expertise or a steep learning curve.
2025
General information | |
| Color Options | White, Gray |
| Price | US$ 3099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. 22mm piston-valve |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 57.3 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 12.5 Nm (1.3 kgf-m or 9.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 149.0 ccm (9.09 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1359 mm (53.5 inches) |
| Ground Clearance | 244 mm (9.6 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2075 mm (81.7 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 128.0 kg (282.2 pounds) |
| | |
XR150L dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/90-17 |
| Front Tyre | 90/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda XR150L discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: XR150L |
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Reserve fuel capacity | 3.41 litres (0.90 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | #428 chain; 17T/49T |
| Output | 12.1 HP (8.8 kW)) @ 7750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Honda XR150L |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.