YZF R7 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZF-R7 is a nimble middleweight sport bike designed for riders seeking accessible performance and everyday practicality. Its 689cc parallel-twin engine delivers responsive handling and genuine speed without overwhelming inexperienced sportbike riders. Known for striking the perfect balance between thrilling capability and manageable power delivery.
2025
General information | |
| Color Options | Team Yamaha Blue, Matte Raven Black, |
| Price | US$ 9199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 94.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.06 litres/100 km (24.6 km/l or 57.94 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch; with assist and slipper |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 68.6 mm (3.1 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 68.0 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Details | Titanium intake valves. |
| Capacity | 689.0 ccm (42.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.87 litres (3.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1394 mm (54.9 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 706 mm (27.8 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Height | 1161 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 836 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3979 HP/kg |
| Wet Weight | 187.8 kg (414.0 pounds) |
| Dry Weight | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| | |
YZF R7 dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone® BATTLAX HYPERSPORT S22F/R tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic. ABS. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Linked-type Monocross shock, adjustable preload and rebound |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, adjustable for preload, rebound and compression |
| Trail | 89 mm (3.5 inches) |
| Frame | Deltabox aluminum frame. Magnesium subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZF-R7 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | Adaptive bi-functional LED headlight |
| Instruments | Digital LCD Instrumentation |
| Oil capacity | 2.60 litres (2.75 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 23.7° |
| Exhaust system | Integrated 2-into-1 exhaust pipes and muffler |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Power | 74.8 HP (54.6 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Yamaha YZF-R7 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.