Z900RS - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Kawasaki Z900RS is a retro-styled middleweight that appeals to riders seeking classic aesthetics with modern performance. Its 948cc inline-four engine delivers 110 horsepower and 98.5 Nm of torque, providing spirited acceleration while maintaining a manageable power delivery. The bike is best known for blending vintage Z-series design heritage with contemporary technology and reliable engineering.
2026
General information | |
| Color Options | Ino Red Metallic Diablo Black |
| Category | Classic |
| Model | Kawasaki Z900RS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 123.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.30 litres/100 km (18.9 km/l or 44.38 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with 36mm Keihin throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm (2.9 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 98.5 Nm (10.0 kgf-m or 72.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 110.0 HP (80.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 948.0 ccm (57.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1470 mm (57.9 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall Length | 2110 mm (83.1 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| | |
Z900RS dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link swingarm with stepless adjustable rebound damping and spring preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic fork with (13-way) adjustable compression and rebound (11-way) damping, spring preload (15-turn |
| Trail | 98 mm (3.9 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
Other specs | |
| (87.2 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z900RS discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Round LED headlight |
| Instruments | Bullet shaped analogue dials |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Tuned stainless steel exhaust |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.