Z900RS SE - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z900RS SE is a retro-styled middleweight cruiser that blends classic aesthetics with modern performance, powered by a 948cc inline-four engine delivering 110 horsepower. It appeals to riders seeking authentic vintage character without sacrificing contemporary technology and reliability. Best known for its timeless design heritage and accessible power delivery, the Z900RS SE excels as an all-rounder for both experienced enthusiasts and newer riders.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Flat Spark Black/Metallic Matte Carbon Gray |
| Category | Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with 36mm Keihin throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm (2.9 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 98.0 Nm (10.0 kgf-m or 72.3 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 948.0 ccm (57.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1470 mm (57.9 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall Length | 2100 mm (82.7 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
Z900RS SE dimensions and frame | |
| Wheels | Gold rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link, gas-charged shock with rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Trail | 98 mm (3.9 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z900RS SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Round LED headlight |
| Instruments | Bullet shaped analogue dials |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Tuned stainless steel exhaust |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Output | 110.0 HP (80.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Z900RS SE |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.