BMW G 310 GS - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 BMW K 1600 Grand America Midnight is a luxury touring cruiser powered by a distinctive 1649cc inline-six engine delivering 160 horsepower and 180 Nm of torque. Built for long-distance comfort and smooth cruising, it suits riders seeking premium features, advanced technology, and effortless highway performance. Known for its commanding presence, sophisticated engineering, and ability to devour miles with refinement.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Touring |
| Model year | 2024 |
| Model name | BMW K 1600 Grand America Midnight |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-4 |
| Greenhouse gases | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch, hydraulically operated |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Top speed | 160.9 km/h (100.0 mph) |
| Torque | 179.9 Nm (18.3 kgf-m or 132.7 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Power output | 160.0 HP (116.8 kW)) @ 6750 RPM |
| Engine type | In-line six, four-stroke |
| Capacity: | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston fixed calipers. |
| Rear tire | 190/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut |
| Front wheel travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Duolever; central spring strut |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Frame type | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Fuel capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall length | 2560 mm (100.8 inches) |
| Overall height | 1440 mm (56.7 inches) |
| Alternate seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 367.0 kg (809.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Limited edition. Audio system with Bluetooth. Cruise control. Dynamic Traction Control. Dynamic ESA (Electronic Suspension Adjustment). Seat heating. Heated grips. Windscreen. |
| Factory warranty | 3 years |
| Carrying capacity | Side cases. Top case. |
| Light | LED headlight with light icon and adaptive cornering light |
| Electrical | Three-phase 700 W alternator. 12 V / 16 Ah, maintenance-free battery. |
| Instruments | 10.25-Inch Color-TFT display |
| Starter | Electric |
| Color options | Meteoric II Dust Metallic with stars |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.