|
| Color Options | Grey, white, blue |
| Price | US$ 1300. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | GY6, GST engine |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.43 litres (1.70 US gallons) |
| Ground Clearance | 104 mm (4.1 inches) |
| Overall Width | 541 mm (21.3 inches) |
| Overall Length | 1458 mm (57.4 inches) |
| Overall Height | 908 mm (35.8 inches) |
| Seat Height | 620 mm (24.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 117.9 kg (260.0 pounds) |
|
|
Bella 50 dimensions and frame |
| Wheels | Aluminium rims. Kenda tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 3.50-10 |
| Front Tyre | 3.50-10 |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Underbone, steel tube |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend Bella 50 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB charging. Sold in the US. Made in China. Also called PMZ50-5. Assembly required: front wheel, front wheel fender, front cover, handlebars, mirrors, battery, battery cover. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V 7A battery |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Ascend Bella 50 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.