Breakout 117 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Breakout 117 is a cruiser built for riders seeking classic styling with modern performance. Its 117 cubic-inch engine delivers commanding torque, while the low 650mm seat height and manageable 309kg weight make it accessible to a broader range of riders. Known for its distinctive low-slung profile, fat rear tire, and aggressive stance, the Breakout balances cruiser tradition with contemporary handling capability.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Centerline, Brilliant Red, Midnight Firestorm |
| Price | US$ 23099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2025 |
| Model | Harley-Davidson Breakout 117 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 114.0 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 170.9 Nm (17.4 kgf-m or 126.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Max Power | 104.0 HP (75.9 kW)) @ 4800 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight 117 engine |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1695 mm (66.7 inches) |
| Ground Clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Overall Width | 940 mm (37.0 inches) |
| Overall Length | 2375 mm (93.5 inches) |
| Seat Height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3511 HP/kg |
| Wet Weight | 308.9 kg (681.0 pounds) |
| Dry Weight | 296.2 kg (653.0 pounds) |
| | |
Breakout 117 dimensions and frame | |
| Wheels | Gloss black, 26-spoke cast aluminum. Michelin Scorcher tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 2-piston floating |
| Front Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 240/40-R18 |
| Front Tyre | 130/60-B21 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; toolless hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Trail | 145 mm (5.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Breakout 117 discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED, low beam, high beam and signature position lamp; Incandescent bullets |
| Instruments | 2.14-inch viewable area LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 staggered; catalyst in muffler |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.