CBR1000RR-R Fireblade SP Dean Harrison Replica - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP Dean Harrison Replica is a limited-edition superbike designed for experienced riders seeking track-focused performance and racing heritage. This model celebrates Dean Harrison's Isle of Man TT success with distinctive livery and aggressive aerodynamics. It excels in high-speed cornering and demanding riding conditions, combining cutting-edge electronics with raw power.
2026
General information | |
| Color Options | Pearl White |
| Price | US$ 16999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 143.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.19 litres/100 km (16.2 km/l or 38.00 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 48mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 104.0 Nm (10.6 kgf-m or 76.7 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Max Power | 143.5 HP (104.7 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.30 litres (4.31 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall Length | 2121 mm (83.5 inches) |
| Overall Height | 1095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 196.0 kg (432.0 pounds) |
CBR1000RR-R Fireblade SP Dean Harrison Replica dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-Z17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 137 mm (5.4 inches) |
| Front Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | 43mm Showa big piston fork |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Steel mono backbone |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CBR1000RR discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CBR1000RR. ABS model id: CBR1000RA. Quick shifter. Small windscreen. |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Oil capacity | 3.30 litres (3.49 US quarts) |
| Driveline | #530 Chain; 16T/43T |
| Motorcycle name | Honda CBR1000RR |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.