CBR1000RR - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Honda CBR1000RR is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking precision and performance. Its 1,000cc liquid-cooled inline-four engine delivers aggressive power paired with advanced suspension and dual front brakes for exceptional control. Best known for its sharp handling and reliability, this machine excels on closed courses and demanding road riding.
2026
General information | |
| Color Options | Pearl White |
Engine and Transmission Specifications | |
| Final Drive | Chain; 16T/43T |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 6 speed |
| Starting | Electric |
| Ignition | Full Transistorized |
| Induction | PGM-FI; 48mm throttle bodies |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Bore x Stroke | 76.0mm x 55.1mm |
| Valves Per Cylinder | DOHC; four valves per cylinder |
| Engine Type | 1,000cc liquid-cooled, 27.6º in-line-four-cylinder four-stroke |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 432 lbs. |
| Fuel Capacity | 4.3 gal. (inc. 1.1 gal. reserve) |
| Wheelbase | 55.3 in. |
| Ground Clearance | 5.0 in. |
| Seat Height | 32.8 in. |
| Overall Height | 44.2 in. |
| Overall Width | 28.1 in. |
| Overall Length | 81.3 in. |
CBR1000RR dimensions and frame | |
| Trail | 3.8 in. (96mm) |
| Rake | 23.4º |
| Rear Tyre | 190/50-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Brakes | Single hydraulic caliper w/ 220mm disc |
| Front Brakes | Dual hydraulic calipers w/ 320mm discs |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® single shock; 5.4 in. travel |
| Front Suspension | 43mm telescopic fork; 4.7 in. travel |













Please Login or Register if you would like to leave a comment.