CBR1000RR R Fireblade SP - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking precision and performance. Known for its razor-sharp handling, advanced electronics, and aggressive styling, it excels on closed courses and demanding road conditions. This machine combines lightweight agility with raw power, representing Honda's commitment to supersport excellence.
2025
General information | |
| Color Options | Grand Prix Red |
| Price | US$ 28999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Honda CBR1000RR-R Fireblade SP |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current California Air Resources Board (CARB) and EPA standards. |
| Emission | 152.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.57 litres/100 km (15.2 km/l or 35.80 mpg) |
| Clutch | Wet, multiplate hydraulic clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital transistorized with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 52mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors |
| Valves Per Cylinder | 8 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 48.5 mm (3.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 113.0 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs) @ 12500 RPM |
| Max Power | 214.6 HP (156.6 kW)) @ 14500 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.9 ccm (61.01 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.65 litres (4.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall Length | 2100 mm (82.7 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 201.9 kg (445.0 pounds) |
| | |
CBR1000RR R Fireblade SP dimensions and frame | |
| Wheels | 12-spoke cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo Single-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. ABS. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 143 mm (5.6 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with electronically controlled Öhlins TTX36 S-EC3.0 (SV) damper |
| Front Wheel Travel | 114 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | 43mm Öhlins NPX Smart-EC fork; electronically controlled preload, compression- and rebound-adjustments |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Frame | Aluminium Twin Tube composite twin spar |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Selectable torque control. Quick shifter. Smart key.Model id: CBR10SPM. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12-2 Li-ion battery |
| Instruments | 5-inch colour TFT screen |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Exhaust system | 4-2-1 exhaust |
| Driveline | #525 Chain; 16T/44T |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.