Cvo Road Glide ST - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson CVO Road Glide ST is a premium touring cruiser designed for experienced riders seeking ultimate comfort and technology on long-distance journeys. Known for its commanding presence, advanced infotainment systems, and sophisticated styling, it excels at delivering luxury touring performance with confidence-inspiring braking and handling capabilities.
2025
General information | |
| Color Options | Black, Rally Red, Hot lap |
| Price | US$ 44999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
| Model | Harley-Davidson CVO Road Glide ST |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Max Torque | 196.6 Nm (20.0 kgf-m or 145.0 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Max Power | 127.0 HP (92.7 kW)) @ 4900 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® VVT121 High Output |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1983.0 ccm (121.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 925 mm (36.4 inches) |
| Overall Length | 2410 mm (94.9 inches) |
| Seat Height | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3500 HP/kg |
| Wet Weight | 380.1 kg (838.0 pounds) |
| Dry Weight | 362.9 kg (800.0 pounds) |
Cvo Road Glide ST dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall front and rear |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/55-B18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Emulsion suspension with adjustable preload, compression damping and rebound damping |
| Front Suspension | 47 mm Inverted 1x1 Front Forks |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson CVO Road Glide ST discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators. |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Dual, with crossover |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.