Daelim RoadSport 250 - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Daelim RoadSport 250 is a nimble sport bike designed for riders seeking an affordable entry point into sporty riding. Powered by a 246cc liquid-cooled single-cylinder engine producing 25 horsepower, it combines accessible performance with practical fuel injection technology. Best suited for commuters and novice sport riders, this machine delivers responsive handling and fuel efficiency in a manageable package.
2014
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Daelim RoadSport 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Electric/T.C.I |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 19.00 Nm (1.9 kgf-m or 14.0 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 25.00 Horsepower">HP (18.2 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 246.90 ccm (15.07 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | 2-person seat |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre | 140/60-17 |
| Front tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Suspension | Telescopic |
| Frame type | Dual cradle |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 778 mm (30.6 inches) |
| Overall length | 2,015 mm (79.3 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1582 HP/kg |
| Dry weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Instruments | Analogue and digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White, black, red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.