Daelim S5 50 - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Daelim S5 50 is a compact automatic scooter ideal for urban commuters and new riders seeking an economical and easy-to-ride machine. Powered by a reliable 50cc single-cylinder four-stroke engine with SOHC fuel control, it delivers practical performance for city navigation. Known for its affordability and simplicity, the S5 50 features telescopic front suspension and an adjustable rear shock for comfortable everyday riding.
2013
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel control | SOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2013 |
| Model | Daelim S5 50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Adjustable single shock |
| Front suspension | Telescopic |
| Frame type | Under bone |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Wheels | Carbon fibre, 5-spoke |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Power | 150.00 Horsepower">HP (109.5 Kilowatt">kW)) |
| Comments | Korean brand. |
| Color options | Red/white, black/white |
| Seat | Dual seat |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.