|
| Color Options | Blue, red, red, yellow, silver, white |
| Price | US$ 4400. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ascend Defender 300 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA approved |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Capacity | 276.0 ccm (16.84 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1585 mm (62.4 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Length | 2235 mm (88.0 inches) |
| Overall Height | 1331 mm (52.4 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 204.1 kg (450.0 pounds) |
Defender 300 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Double disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. |
| Rear Tyre | 140/70-14 |
| Front Tyre | 120/70-15 |
| Rear Suspension | Gasbag-type, adjustable double shock absorbers |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend Defender 300 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called Ascend PMZ300-T15. Keyless. Assembly required. |
| Lighting | Lens and LED |
| Electrical | 12V 8.6Ah 6MFZ10 battery. |
| Instruments | TFT speedometer |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.