Ducati 749 - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Ducati 749 is a middleweight sport bike perfectly suited for riders seeking sharp handling and responsive performance. Known for its iconic L-twin engine producing 106 horsepower, refined ergonomics, and agile chassis, it excels in both road riding and track days. The 748cc powerplant delivers smooth acceleration with Marelli fuel injection and liquid cooling for consistent performance.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2005 |
| Model | Ducati 749 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Starter | Electric |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 54 mm throttle body |
| Bore x stroke | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression | 11.7:1 |
| Torque | 82.00 |
| Power | 106.61 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| | |
Ducati 749 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Showa 43 mm upside-down fully adjustable fork |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5671 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Red/black, yellow/metallic grey |
| Fuel capacity | 15.50 litres (4.10 gallons) |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.