Ducati 999 S - 2003 Specifications and Reviews
The 2003 Ducati 999 S is a middleweight superbike engineered for experienced sport riders seeking cutting-edge performance. Its 998cc desmodromic V-twin engine delivers 136 horsepower with aggressive mid-range torque, excelling on both track and spirited road use. The 999 S is renowned for its innovative valve technology and Italian engineering, establishing Ducati's dominance in the early 2000s superbike era.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2003 |
| Model | Ducati 999 S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.4:1 |
| Torque | 106.00 Nm (10.8 kgf-m or 78.2 ft.lbs) @ 8000 |
| Power | 136.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 128 mm (5.0 inches) |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Fuel capacity | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Overall length | 2,095 mm (82.5 inches) |
| Overall height | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6834 HP/kg |
| Dry weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.