Ducati Diavel Cromo - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Ducati Diavel Cromo is a cruiser-style power bike designed for riders seeking aggressive styling with modern performance technology. Known for its distinctive chrome accents, low 770mm seat height, and manageable 210kg weight, it delivers accessible power without sacrificing handling. The bike excels for experienced cruiser enthusiasts who want responsive braking, cornering control via advanced ABS and riding modes, and premium digital instrumentation.
2012
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2012 |
| Model | Ducati Diavel Cromo |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin aluminium mufflers |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Straight cut gears, ratio 1.84:1 primary drive. Front sprocket 15; Rear sprocket 43 final drive. |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Mitsubishi electronic fuel injection system, Mikuni elliptical throttle bodies with RbW |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 127.50 Nm (13.0 kgf-m or 94.0 ft.lbs) @ 8000 |
| Power | 162.00 |
| Engine details | Type Testastretta 11°, L-Twin cylinder |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 14-spoke in light alloy |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo callipers, 4-piston with ABS |
| Rear tyre dimensions | 240/45-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Marzocchi 50mm fully adjustable usd forks |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7714 HP/kg |
| Dry weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Oil capacity | 1.80 litres (0.12 quarts) |
| Wheelbase | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Ground clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Overall width | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Overall length | 1,942 mm (76.5 inches) |
| Overall height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Rear tyre | 22/11-9 |
| Front tyre | 22/8-10 |
| Rear wheel travel | 197 mm (7.8 inches) |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front wheel travel | 168 mm (6.6 inches) |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Lubrication system | Oil Pump |
| Ignition | CDI |
| Compression | 10.8:1 |
| Top speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Torque | 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 448.00 ccm (27.34 cubic inches) |
| Color options | Diamond Black/Chrome |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Seat | Dual seat |
| Instruments | Handlebar mounted instrumentation with LCD display: speed, rpm, time, coolant temp. Warning lights for: Neutral, turn signals, high-beam, rev-limit, DTC intervention, ABS status, oil pressure, fuel reserve. Tank mounted instrumentation with TFT colour display: gear selected, air temp, battery voltage, trips 1 and 2, fuel reserve trip, average and actual fuel consumption and speed, trip time, scheduled maintenance. Full status and/or management of Riding Modes, DTC, RbW and ABS. |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.