Ducati Hypermotard 1100S - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Ducati Hypermotard 1100S is a aggressive super motard designed for experienced riders seeking agile handling and spirited performance. Its 1078cc V2 engine delivers 90 horsepower and punchy 103 Nm torque, excelling in urban environments and twisty roads where its lightweight frame and responsive character shine.
2009
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2009 |
| Model | Ducati Hypermotard 1100S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 45mm throttle body |
| Bore x stroke | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 103.05 |
| Power | 90.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Seat height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
Ducati Hypermotard 1100S dimensions and frame | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and lambda probe |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 305 mm (12.0 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 141 mm (5.6 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Front suspension | Kayaba 48mm fully adjustable upside-down forks with DLC |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis frame |
| | |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5085 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Red (Red/Black), Black (Black/Black) |
| Fuel capacity | 12.40 litres (3.28 gallons) |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.