Ducati Hypermotard 950 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Ducati Hypermotard 950 is a versatile super motard powered by a 937cc Testastretta L-Twin engine producing 114 horsepower. Designed for riders seeking agile handling and fun on both street and light off-road terrain, it combines the Hypermotard's signature playful character with practical performance. Known for its distinctive upright ergonomics, lightweight feel, and responsive Ride by Wire throttle control, it excels as an accessible yet spirited everyday motorcycle.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2023 |
| Model | Ducati Hypermotard 950 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Double stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 118.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.10 litres/100 km (19.6 km/l or 46.12 mpg) |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression | 13.3:1 |
| Torque | 96.0 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs) @ 7250 Revolutions">RPM |
| Power | 114.0 Horsepower">HP (83.2 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3-spoke forged light alloy. Pirelli Diablo Supercorsa tyres. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 175 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 185 mm (7.3 inches) |
| Front Suspension | Ohlins fully adjustable 48 mm USD forks |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6477 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Dry weight | 176.0 kg (388.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Wheelie control. |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | TFT colour display |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red/black |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.