Ducati Hyperstrada - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Ducati Hyperstrada is a sport-touring middleweight powered by an 821cc Testastretta V-twin engine producing 110 horsepower and 89 Nm of torque. Designed for riders seeking versatile, everyday usability without sacrificing performance, it combines agile handling with comfortable ergonomics and practical features. Known for its refined electronics, including Ride by Wire throttle control and liquid cooling, the Hyperstrada excels as an accessible adventure-oriented platform.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2013 |
| Model | Ducati Hyperstrada |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Single stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli electronic fuel injection system. Throttle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Torque | 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs) @ 7750 |
| Power | 110.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre dimensions | 180/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Remote spring preload adjustement . Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | 43mm usd forks |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.6077 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Dry weight | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Wheels | Carbon fibre, 5-spoke |
| Rear tyre | 240/40-VR18 |
| Front tyre | 130/60-VR18 |
| Rear Suspension | Dual Penske; coil over with cooling reservoir; multi adjustable. |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm. inverted front forks with radial mounts. |
| Bore x Stroke | 111.1 x 111.1 mm (4.4 x 4.4 inches) |
| Torque | 203.40 Nm (20.7 kgf-m or 150.0 ft.lbs) |
| Comments | Windshield |
| Color options | White, red |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | Oil pressure, neutral N, fuel warning, turn signal, EOBD (diagnosis), high beam, DTC intervention (Traction Control) and deterrent immobilizer (in Key-Off). Headlight control |
| Instruments | Multifunction digital dashboard with white backlight, composed of LCD segments for rev counter and a Dot-Matrix area for all other information |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.