Ducati Monster - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Ducati Multistrada V2 is a middleweight sport tourer powered by a 937cc Testastretta V2 engine delivering 113 HP and 94 Nm of torque. Built for riders seeking versatile performance and everyday usability, it excels at blending spirited road riding with practical touring capability. The liquid-cooled, four-stroke engine with ride-by-wire throttle and six-speed gearbox ensures responsive handling and efficient fuel management across varied riding conditions.
General information | |
| Type | Sport |
| Year of manufacture | 2024 |
| Model name | Ducati Multistrada V2 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel single muffler, Catalytic converter and 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| Driveline | Chain, Front sprocket Z15, Rear sprocket Z43. Primary drive: Straight cut gears, ratio 1.84. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53 mm throttle bodies with Ride-by -Wire system |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.6:1 |
| Torque | 94.0 Nm (9.6 kgf-m or 69.3 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Output | 113.0 HP (82.5 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine details | Ducati Testastretta 11° engine |
| Type of engine | V2, four-stroke |
| Capacity: | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Light alloy cast. Pirelli Scorpion Trail II tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tire | 170/60-Z17 |
| Front tire | 120/70-ZR19 |
| Rear wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear suspension | Fully adjustable monoshock, Remote spring preload adjustment, Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front suspension | 48 mm fully adjustable usd fork |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Trellis frame with two cast side frames, closed off by a rear load-bearing element made of techno-polymer loaded with glass fibre for maximum torsional rigidity, double-sided aluminium swingarm |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1594 mm (62.8 inches) |
| Alternate seat height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5678 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Dry weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windscreen. Ride modes. Power modes. Traction control. |
| Factory warranty | 24 months |
| Instruments | LCD Display |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.