Ducati Monster 795 ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Ducati Monster 795 ABS is an accessible naked bike designed for new and intermediate riders seeking approachable performance with classic Italian styling. Its lightweight 189 kg frame, comfortable 770 mm seat height, and responsive 17-inch wheels make it ideal for urban commuting and weekend riding. Known for its nimble handling and modern ABS braking system, the Monster 795 delivers the iconic Ducati character in an easy-to-manage package.
2015
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Ducati Monster 795 ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and twin lambda probes |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Chain; Front sprocket 15; Rear sprocket 39. Primary drive: Straight cut gears; Ratio 1.85. |
| Clutch | APTC wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 45mm throttle body with stepper motor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 78.00 Nm (8.0 kgf-m or 57.5 ft.lbs) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Power | 85.83 Horsepower">HP (62.6 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine details | L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3-spoke light alloy |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 160/60-ZR17 |
| Front tyre | 120/60-ZR17 |
| Rear wheel travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Rear Suspension | Double sides swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Trail | 87 mm (3.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular chrome moly steel trellis, casted aluminium subframe |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Wheelbase | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Overall width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Overall height | 1,060 mm (41.7 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5079 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Dry weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Digital unit |
| Color options | Black/red |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.