Ducati Monster S2R Dark - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Ducati Monster S2R Dark is a mid-sized naked bike that appeals to riders seeking accessible performance with classic Italian styling. Powered by an 803cc air-cooled L-twin engine delivering 76 horsepower, it balances manageable power with excellent handling through its lightweight trellis frame. Best known for its minimalist design and versatile character, the S2R Dark suits both experienced riders and those stepping up from smaller machines.
2005
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2005 |
| Model | Ducati Monster S2R Dark |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | APTC wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 45 mm throttle body |
| Bore x stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs) @ 6500 |
| Power | 76.03 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with Sachs adjustable monoshock. Single-sided aluminium swingarm |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | 43 mm upside-down fork |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4395 HP/kg |
| Dry weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Matte black/black |
| Starter | Electric |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.