Ducati ST 2 - 2001 Specifications and Reviews
The 2001 Ducati ST 2 is a sport-touring motorcycle designed for riders seeking a balance between performance and everyday practicality. Known for its Italian engineering and accessible power delivery, the ST 2 excels at comfortable long-distance riding while retaining spirited handling characteristics. Its moderate seat height and manageable weight make it approachable for experienced riders wanting versatile, real-world capability.
2001
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2001 |
| Model | Ducati ST 2 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Top speed | 220.0 km/h (136.7 mph) |
| Torque | 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs) @ 6500 |
| Power | 83.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 944.00 ccm (57.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear tyre dimensions | 170/60-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3971 HP/kg |
| Dry weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.