Ducati Scrambler Desert Sled - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Ducati Scrambler Desert Sled is an adventure-ready middleweight designed for riders seeking approachable off-road capability and retro scrambler styling. Its lightweight chassis, spoked wheels, and upright ergonomics make it ideal for both street and unpaved terrain exploration. Known for authentic Ducati character combined with everyday practicality.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2019 |
| Model | Ducati Scrambler Desert Sled |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffler with catalytic converter and 2 lambda probes, aluminium tail pipes |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | APTC wet multiplate with mechanical control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 50 mm throttle body |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Power | 73.0 Horsepower">HP (53.3 Kilowatt">kW)) @ 8250 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.0 ccm (49.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoked aluminium wheel |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 170/60-R17 |
| Front tire | 120/70-R19 |
| Rear wheel travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba rear shock, pre-load and rebound adjustable. Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Suspension | 46mm fully adjustable usd forks |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1505 mm (59.3 inches) |
| Overall width | 940 mm (37.0 inches) |
| Overall length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall height | 1213 mm (47.8 inches) |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3782 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Dry weight | 193.0 kg (425.5 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months |
| Starter | Electric |
| Color options | White Mirage/Red |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.