Ducati SportClassic GT 1000 - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Ducati SportClassic GT 1000 is a retro-styled middleweight designed for riders seeking timeless aesthetics with modern performance. Its upright ergonomics, manageable 183 kg dry weight, and responsive handling make it ideal for both commuting and spirited weekend rides. Known for its air-cooled L-twin engine character and elegant neo-classic design, it bridges vintage charm with contemporary capability.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2006 |
| Model | Ducati SportClassic GT 1000 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chromed exhaust system |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 9.40 Nm (1.0 kgf-m or 6.9 ft.lbs) @ 5000 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-R17 |
| Rear suspension travel | 133 mm (5.2 inches) |
| Rear suspension | Twin shock absorbers |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | 43 mm upside-down fork |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Wheelbase | 1,424 mm (56.1 inches) |
| Seat height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
Other specs | |
| Color options | GT grey-black-aluminium |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.