Ducati SportClassic Sport 1000 - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Ducati SportClassic Sport 1000 is a retro-styled middleweight that appeals to riders seeking modern performance wrapped in classic aesthetics. Its air-cooled 992cc V-twin engine delivers approachable power and character ideal for both experienced enthusiasts and those rediscovering motorcycling. Best known for blending vintage Ducati styling with contemporary technology and reliability.
2006
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2006 |
| Model | Ducati SportClassic Sport 1000 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiplate |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 45 mm throttle body |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 9.30 |
| Power | 90.78 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| | |
Ducati SportClassic Sport 1000 dimensions and frame | |
| Exhaust system | Black exhaust system with two right-side mufflers |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-R17 |
| Rear suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Sachs fully adjustable monoshock absorber on the left side |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | 43 mm upside-down fork |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5072 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Black-black-aluminium, Red-black-aluminium, Burnt yellow-black-aluminium |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.