Ducati Streetfighter V2 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Ducati Streetfighter V2 is a middleweight naked bike powered by a 955cc V2 engine delivering 153 horsepower and 101 Nm of torque. Built for riders seeking responsive handling and aggressive styling without full fairings, it excels in urban environments and spirited road riding. Known for its punchy performance, nimble maneuverability, and Ducati's signature desmodromic engineering, the V2 appeals to experienced riders wanting modern technology in a stripped-down package.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2022 |
| Model | Ducati Streetfighter V2 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2-1 system with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 139.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.00 litres/100 km (16.7 km/l or 39.20 mpg) |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Eelectronic fuel injection, twin injectors, elliptical throttle bodies |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 104.0 x 64.7 mm (4.1 x 2.5 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 101.4 Nm (10.3 kgf-m or 74.8 ft.lbs) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Power | 152.9 Horsepower">HP (111.6 Kilowatt">kW)) @ 10750 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 955.0 ccm (58.27 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 5-spokes light alloy. Pirelli Diablo Rosso IV tyres. |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. ABS. |
| Rear tire | 180/60-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable Sachs unit. Aluminum single-sided swingarm. |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Fully adjustable Showa BPF fork. 43 mm chromed inner tubes |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Monocque aluminium |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Seat height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.8589 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Dry weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Light | LED lights |
| Instruments | TFT colour display |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, Titanium matte |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.