Ducati Streetfighter V4 S - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Ducati Streetfighter V4 S is a high-performance naked bike powered by a 1103cc V4 engine producing 208 horsepower, designed for experienced riders seeking aggressive styling and track-capable dynamics. Best known for its combination of raw power, advanced electronics, and naked bike agility, it excels for sport-focused street riding and weekend track days. Its potent engine, sophisticated fuel injection, and liquid cooling make it ideal for riders demanding both everyday usability and extreme performance.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Naked bike |
| Year | 2024 |
| Model name | Ducati Streetfighter V4 S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 4-2-1-2 system with 2 catalytic converter and 2 lambda probes. |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 176.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 7.60 litres/100 km (13.2 km/l or 30.95 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 81.0 x 53.5 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression | 14.0:1 |
| Torque | 123.0 Nm (12.5 kgf-m or 90.7 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Power | 208.0 HP (151.8 kW)) @ 13000 RPM |
| Engine details | L-twin |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1103.0 ccm (67.31 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seats |
| Wheels | Marchesini forged aluminum alloy. Pirelli Diablo Rosso Corsa 2 tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Brembo |
| Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear tire | 200/60-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Öhlins TTX36 shock absorber |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Semi-active Öhlins NIX30 upside-down 43 mm fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Aluminium alloy. Engine is used as a structural chassis element. Trellis subframe. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1488 mm (58.6 inches) |
| Seat height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 1.1556 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 197.5 kg (435.4 pounds) |
| Dry weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Riding Modes, Power Modes, EVO Bosch Cornering ABS, Ducati Traction Control (DTC) EVO 2, Ducati Wheelie Control (DWC) EVO, Ducati Slide Control (DSC), Engine Brake Control (EBC) EVO, Auto tyre calibration. |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Light | LED headlight |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Instruments | TFT colour display |
| Starter | Electric |
| Color options | Grey Nero, Ducati Red |
Maintenance and service data | |
| Update specs | 12,000 km/7,500 mi/12 months |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.