Ducati Superbike 1098R Bayliss LE - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Ducati Superbike 1098R Bayliss LE is a track-focused sport bike designed for experienced riders seeking ultimate performance. Known for its aggressive 180 horsepower output and desmodromic valve control, this limited edition machine excels on the racetrack with razor-sharp handling and raw power delivery from its 1198cc V-twin engine.
2009
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2009 |
| Model | Ducati Superbike 1098R Bayliss LE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Starter | Electric |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, elliptical throttle bodies. |
| Bore x stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Torque | 134.37 |
| Power | 180.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 165.0 kg (363.8 pounds) |
Ducati Superbike 1098R Bayliss LE dimensions and frame | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and 2 lambda probes. Twin stainless steel and titanium mufflers |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins TTXR monoshock with top-out spring. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Ohlins 43mm fully adjustable upside-down fork with TiN |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 1.0909 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Bayliss (Red/Black) |
| Fuel capacity | 15.50 litres (4.10 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.