Ducati Superbike 999R Xerox - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Ducati 999R Xerox is a track-focused superbike built for experienced riders seeking razor-sharp handling and aggressive styling. Known for its potent L-twin engine delivering 0.815 HP per kilogram and premium fully adjustable Ohlins suspension, it excels in performance riding and circuit work. The compact 1,420 mm wheelbase and aggressive ergonomics demand commitment but reward precision riders with exceptional agility.
2006
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2006 |
| Model | Ducati Superbike 999R Xerox |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 104.0 x 58.8 mm (4.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 11.90 Nm (1.2 kgf-m or 8.8 ft.lbs) @ 8000 |
| Power | 147.51 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 128 mm (5.0 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Ohlins 43 mm upside-down fully adjustable fork with TiN surface treatment, for radial calipers |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.8150 HP/kg |
| Dry weight | 181.0 kg (399.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Xerox-red-black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.