Ducati Supersport 950 S - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Ducati V21L is an electric prototype motorcycle designed for performance-oriented riders seeking cutting-edge technology and innovation. This concept model delivers impressive acceleration with 147.5 horsepower and 140 Nm of torque, capable of reaching 170.9 mph. It represents Ducati's vision for the future of high-performance electric motorcycling with advanced Öhlins suspension and premium braking systems.
General information | |
| Category | Prototype / concept model |
| Year | 2024 |
| Motorcycle name | Ducati V21L |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling system | Liquid |
| Max RPM | 18000 |
| Top speed | 275.0 km/h (170.9 mph) |
| Torque | 140.0 Nm (14.3 kgf-m or 103.3 ft.lbs) |
| Power | 147.5 HP (107.7 kW)) |
| Engine type | Electric |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 339 mm (13.3 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear suspension | Öhlins TTX36 shock absorber |
| Front suspension | Öhlins NPX 25/30 pressurized fork with 43 mm diameter upside-down tubes |
| Frame type | Aluminium monocoque |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1471 mm (57.9 inches) |
| Weight incl. oil, gas, etc | 225.0 kg (496.0 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Traction control. Small windscreen. 18 kWh nattery with a 20-kW charging. Intended for the FIM MotoE™ World Cup. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/grey |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.