|
| Color Options | Grey/yellow, grey/red, grey/white |
| Price | US$ 1550. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA approved |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | GY6 engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 8.20 litres (2.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1351 mm (53.2 inches) |
| Ground Clearance | 109 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 719 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 1991 mm (78.4 inches) |
| Overall Height | 1161 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 120.2 kg (265.0 pounds) |
F3 150 dimensions and frame |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-14 |
| Front Tyre | 100/80-14 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Trailing link coilover shocks |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend F3 150 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called Ascend PMZ150-3. Assembly required: Front wheel, front fender, handlebars, mirrors, battery, rear shock absorber. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V 6Ah battery. |
| Instruments | Digital Speedometer |
| Motorcycle name | Ascend F3 150 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.