|
| Color Options | Blue, black, green, white |
| Price | US$ 2095. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA approved |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Engine Details | GY6 engine |
| Capacity | 200.0 ccm (12.20 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 4.50 litres (1.19 US gallons) |
| Wheelbase | 1321 mm (52.0 inches) |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Overall Width | 709 mm (27.9 inches) |
| Overall Length | 1864 mm (73.4 inches) |
| Overall Height | 1158 mm (45.6 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 204.1 kg (450.0 pounds) |
F4 200 dimensions and frame |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 130/60-13 |
| Front Tyre | 120/60-13 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame | Steel |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ascend F4 200 discussion group or the general Ascend discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called Ascend PMZ200-F4. Keyless. Assembly required. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V 7A battery. |
| Instruments | Digital dash. Speedometer, light, odometer, smart lock. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Ascend F4 200 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.