FE350s - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Husqvarna FE350s is a lightweight enduro motorcycle designed for trail riders and off-road enthusiasts seeking a nimble, manageable platform. Known for its exceptional agility and fuel efficiency, this 350cc four-stroke excels in technical terrain and tighter riding situations. Its user-friendly power delivery makes it ideal for intermediate riders progressing their skills.
2026
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 12749. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 42 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 349.7 ccm (21.34 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1489 mm (58.6 inches) |
| Ground Clearance | 343 mm (13.5 inches) |
| Seat Height | 952 mm (37.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 106.8 kg (235.5 pounds) |
FE350s dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Wave disk. |
| Rear Tyre | 140/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | WP XACT cartridge Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FE 350s discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 2Ah Lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1deg |
| Driveline | 520 X-ring chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna FE 350s |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.