Metropolitan - 2026 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Denim Blue Metallic; Red |
Engine and Transmission Specifications |
| Final Drive | Belt |
| Clutch | Automatic centrifugal dry type |
| Gearbox | Automatic V-Matic |
| Starting | Electric + Kick |
| Ignition | Full transistorized ignition |
| Induction | Fuel injection w/ 19mm throttle bore |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Bore x Stroke | 39.5mm x 40.3mm |
| Valves Per Cylinder | OHC; two valves |
| Engine Type | 49.4cc liquid-cooled 80º single-cylinder four-stroke |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 179 lbs. |
| Fuel Capacity | 1.2 gal. |
| Wheelbase | 46.5 in. |
| Ground Clearance | 4.1 in. |
| Seat Height | 28.3 in. |
| Overall Height | 40.7 in. |
| Overall Width | 26.4 in. |
| Overall Length | 65.0 in. |
Metropolitan dimensions and frame |
| Trail | 3.0 in. (76mm) |
| Rake | 26.5º |
| Rear Tyre | 80/100-10 |
| Front Tyre | 80/100-10 |
| Rear Brakes | Single 110mm mechanical drum |
| Front Brakes | Single 95mm mechanical drum |
| Rear Suspension | Single shock; 2.4 in. travel |
| Front Suspension | 26mm telescopic fork; 2.8 in. travel |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.